
TERAPIA TREMY
Specjalistyczna pomoc psychologiczna wspierająca mentalną dyspozycję sceniczną.
Trema, nazywana też lękiem scenicznym lub glassofobią, to psychologiczna trudność, z którą boryka się wielu zawodowców pracujących na scenie. Wyniki badań wskazują, że problem ten dotykać może nawet ok. 30% z nich. Trema bardzo wyraźnie daje o sobie znać - jej objawy są nie tylko nieprzyjemne, ale też realnie zaburzają jakość występu, co skutkuje niezadowoleniem i poczuciem niemożności pełnego zaprezentowania swoich umiejętności i możliwości. Wielu utalentowanych ludzi czuje się wobec niej bezradnych. Trema, jak każde zaburzenie lękowe, niezwykle rzadko ustępuje samoistnie - zazwyczaj problem nasila się w czasie, powodując narastanie frustracji i doprowadzając do ograniczenia, unikania występów a czasami wręcz do wycofania się z wykonawstwa scenicznego. Dla wielu osób borykających się z tremą występy stają się bolesnym przeżyciem, którym się niepokoją i martwią jeszcze na wiele dni przed wejściem na scenę. Nasilona trema wpływa więc negatywnie na samopoczucie nie tylko podczas występu, ale także stać się może problemem stanowiącym realny, codzienny i bolesny bagaż psychologiczny.
Tak jednak nie musi być. Współczesna medycyna i psychologia dostarczają wielu skutecznych sposobów radzenia sobie z tremą, dzięki czemu trudność tę można znacząco ograniczać, a nawet wyeliminować. Podstawową metodą terapii tremy jest obecnie terapia poznawczo - behawioralna (CBT).

O TERAPII TREMY
Terapia poznawczo - behawioralna jako skuteczna metoda radzenia sobie z tremą.
Terapia poznawczo - behawioralna (Cognitive Behavioural Therapy) jest uznaną na świecie metodą leczenia wielu zaburzeń. Jej skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych, przez co jest ona obecnie rekomendowana przez WHO jako podstawowa metoda terapii zaburzeń lękowych, depresyjnych i innych. Techniki terapii CBT są także szeroko wykorzystywane w pracy z osobami, które chcą poprawić jakość funkcjonowania w kluczowych dla nich obszarach życia. Wyjątkowość terapii CBT polega na tym, że pozwala ona dobrze zrozumieć mechanizm powstawania i utrzymywania się tremy, wskazać na jej przyczynę, a następnie dostarcza wielu skutecznych narzędzi, dzięki którym można znacząco ograniczać jej objawy.
Osoby korzystające z terapii CBT uczą się i doskonalą pod okiem terapeuty nowych i lepszych sposobów reagowania na lękotwórcze sytuacje sceniczne, przez co mogą znacząco poprawiać jakość swoich występów i polepszać swój ogólny dobrostan psychologiczny.
Terapia CBT jest bardzo praktyczna i konkretna - skupia sią na teraźniejszości i na pragmatycznym radzeniu sobie z trudnościami. Dzięki temu jej zastosowanie w obszarze tremy daje szanse na skuteczne poradzenie sobie z tą trudnością.
Trema wymaga podjęcia terapii psychologicznej - zgodnie z wynikami badań, przypadłość ta samoistnie nie ustępuje, a farmakologiczne metody radzenia sobie w postaci leków przeciwlękowych czy innych substancji psychoaktywych, tylko czasowo wyciszają objawy.
Psychoterapia CBT pozwala dotrzeć do źródeł i oddziaływać bezpośrednio na przyczyny tremy. Dzięki temu efekty terapii są trwałe.
Terapię tremy CBT może rozpocząć w zasadzie każda osoba borykająca się z tym problemem - niezależnie od wieku czy stopnia zaawansowania zawodowego (zarówno uczeń, student jak i zawodowiec).
Terapia tremy CBT jest uniwersalna - korzystać z niej mogą wszyscy, którzy uprawiają działalność performatywną (muzycy, tancerze, aktorzy, prezenterzy i in.).
Metody terapii i profilaktyki tremy oparte o CBT, stanowią fundament obligatoryjnych zajęć dla studentów kierunków performatywnych na najlepszych uczelnich artystycznych świata.
OBSZARY ODDZIAŁYWAŃ TERAPEUTYCZNYCH
Skuteczna terapia tremy może odbywać się w kilku formułach
TERAPIA INDYWIDUALNA
Podstawowa metoda terapii tremy. Umożliwia precyzyjne poznanie natury i skali problemu każdego klienta oraz indywidualne dobranie technik terapeutycznych. Indywidualne sesje pozwalają śledzić postępy, modyfikować plan terapii i optymalizować jej przebieg. Konslutacje indywidualne odbywają się zwykle raz w tygodniu. Sesje odbywają się w komfortowym gabinecie w centrum Warszawy lub zdalnie (przy użyciu komunikatora).
WARSZTATY GRUPOWE
Stanowią wartościowe uzupełnienie indywidualnej pracy terapeutycznej. Dzięki grupie możliwy jest praktyczny trening nowych umiejętności. Formuła szczególnie polecana tym osobom, które mają niewiele okazji do systematycznej praktyki scenicznej nowonabytych umiejętności. Koszt udziału w grupowym warsztacie ustalany jest każdorazowo w zależności od liczebności grupy.
SZKOLENIA
Pozwala zapoznać się z kluczowymi zagadnieniami i modelami powstawania i utrzymywania się tremy, a także poznać szeroki katalog sposobów radzenia sobie. Dzięki udziałowi w szkoleniu można gruntownie zrozumieć czym jest to zjawisko oraz poznać swój własny mechanizm powstawania tremy. Stanowi dobry wstęp do dalszej, pogłębionej indywidualnej pracy terapeutycznej. Optymalna formuła dla osób chcących rozwijać profilaktykę tremy.
O MNIE
Jarosław Mirkiewicz - pianista, psycholog, psychoterapeuta poznawczo - behawioralny
Ukończyłem magisterskie studia pianistyczne w klasie prof. Roberta Marata na Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina oraz psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Psychoterapią zająłem się po studiach, uczestnicząc w podyplomowym, czteroletnim szkoleniu klinicznym w Szkole Psychoterapii Centrum CBT w Warszawie. Z racji na swoje doświadczenia sceniczne i wykształcenie akademickie, specjalizuję się w obszarze psychologii występu scenicznego.
Stale współpracuję z aktywnymi zawodowo wykonawcami - głównie muzykami, którzy borykają się z trudnościami związanymi z występami. Pracuję także z uczestnikami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych w obszarze doskonalenia ich mentalnej dyspozycji scenicznej. Jestem członkiem zespołu terapeutycznego NZOZ Centrum CBT w Warszawie, gdzie prowadzę psychoterapię osób dorosłych. Jestem też członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczo Behawioralnej. Od 13 lat prowadzę klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. W. Lutosławskiego w Pruszkowie.
Jestem autorem wystąpień na ogólnopolskich konferencjach naukowych (m. in. Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Centrum Edukacji Artystycznej, Akademia Muzyczna we Wrocławiu), publikacji naukowych i programów szkoleniowych poświęconych zagadnieniom stresu scenicznego. W ostatnich latach przeprowadziłem ponad pięćdziesiąt szkoleń poświęconych tremie w szkołach artystycznych w całej Polsce. Współpracuję z instytucjami kultury i edukacji artystycznej - m. in. Centrum Edukacji Artystycznej, Uniwersyteckie Centrum Edukacyjne Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Swoją praktykę terapeutyczną prowadzę zgodnie ze standardami metodologicznymi i etycznymi Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczo - Behawioralnej.
KONTAKT
W celu umówienia wizyty a także w innych kwestiach dotyczących prowadzonej przeze mnie praktyki terapeutycznej, proszę o kontakt za pomocą:
609 - 499 - 693